Turun LYS Ranking

Lopputilanne 10.10.2018

LYS1 Fleet

Sailed: 9, Discards: 1, To count: 8, Entries: 52, Scoring system: LYS Ranking
Rank Boat Class SailNo Club HelmName Rating PY1
1
PY2
1
PY3
C
KA1
1
KA2
C
MA1
1
MA2
2
SY1
1
SY2
2
MU1
1
MU2
2
OC1
1
OC2
2
Total Nett
1 dat wor et X-332 FIN-7540 ASS Esa Mach 1.24 (DNC) 13 DNC 13 DNC 10 DNC (6) DNC 11 DNC 11 DNC 64 58
2 Windrose Dehler 34 FIN-9681 ASS Henrik Sandholm 1.25 (DNC) DNC DNC DNC DNC 12 DNC DNC DNC 9 DNC 13 DNC 34 34
3 Iroquois 8mR FIN-12 ASS Hasse Karlsson 1.28 (DNC) DNC DNC 8 DNC 9 DNC 2 DNC 5 DNC 9 DNC 33 33
4 FinX XP 38 FIN-11850 TPS Timo Kairama 1.35 (DNC) DNC DNC 9 DNC DNC DNC 4 DNC 8 DNC 10 DNC 31 31
5 Tempo Arcona 340 FIN-11452 TPS Eero Heino 1.29 7 (DNC) DNC 4 DNC 7 DNC DNC DNC 3 DNC 7 DNC 28 28
6 Tuulikki Json 35 FIN-8546 GK Sami Kouvonen 1.25 (DNC) 10 DNC DNC DNC 8 DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 18 18
7 Still Nauhty Still 900 FIN-4646 TPS Esa Martin 1.17 (DNC) DNC 4 DNC 3 DNC DNC DNC DNC 4 DNC 6 DNC 17 17
8 Cetus X-402 FIN-5754 TPS Eino Lumme 1.28 13 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 13 13
9 Alda Swede 55 FIN-10481 TPS Juha-Pekka Vuorinen 1.28 11 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 11 11
9 Amanda Grand Soleil 37B FIN-11529 SP Kari Suominen 1.28 (DNC) DNC DNC 11 DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 11 11
9 Prospect of Whitby IOR One-Off FIN-13001 TPS Hanno Narjus 1.26 (DNC) 11 DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 11 11
12 Joyce X-332 FIN-11042 TPS Harri Koivula 1.24 (DNC) 9 DNC DNC DNC 2 DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 11 11
13 Xilia II X-34 FIN-11534 HUS Leif Nordström 1.26 (DNC) DNC DNC 10 DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 10 10
13 Xanthippe Baltic 43 FIN-50260 HSK Tor Lundström 1.31 10 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 10 10
15 Favola Finngulf 29 FIN-11141 TPS Esa Lehto 1.35 9 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 9 9
16 Senna Grand Soleil 45 FIN-11762 HSS Seppo Sjöroos 1.36 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 8 DNC 8 8
16 Ree Dehler 34 FIN-11390 RPS Olli Kylänpää 1.27 (DNC) 8 DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 8 8
16 Alerga Baltic 43 FIN-2714 HSK Topi Simola 1.30 8 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 8 8
19 Jolie J92 SWE-120 HSF Markku Ristimäki 1.23 (DNC) DNC DNC 7 DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 7 7
19 Bestena Finngulf 37 FIN-8166 TPS Markku Stenman 1.23 (DNC) 7 DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 7 7
19 Peridine X-102 FIN-19102 ASS Thomas Haclkin 1.19 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 7 DNC DNC DNC 7 7
22 Lapanen Luffe 37 FIN-6333 TPS Heikki Herranen 1.20 (DNC) DNC DNC DNC DNC 6 DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 6 6
22 Feex Elan 37 FIN-15652 TPS Paavo Koivisto 1.28 6 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 6 6
22 Eleanor Swan 43 S&S HR FIN-43013 LPS-DSF Teemu Penttilä 1.22 (DNC) DNC DNC 6 DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 6 6
22 Belle Amie Diva 39 FIN-3401 SP Aku Bragge 1.26 (DNC) 6 DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 6 6
22 Pimu Ridas 31 FIN-10358 NVK Mika Lahti 1.22 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 6 DNC DNC DNC 6 6
27 Ariel Finngulf 41 FIN-15001 SP Ilkka Juva 1.36 (DNC) DNC DNC 5 DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 5 5
27 Ådan II Maxi 1000 FIN-9885 Kaave Ari Johansson 1.26 (DNC) DNC DNC DNC DNC 5 DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 5 5
27 Kaminami Rogers 10 M FIN-11565 TPS Antti Niiniranta 1.38 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 5 DNC 5 5
27 Capypso Contrast 362 FIN-6723 HUS Anders Kallström 1.20 (DNC) DNC DNC DNC 5 DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 5 5
27 El Damiro Finngulf 26 FIN-5943 TPS Mauri Alanen 1.21 (DNC) 5 DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 5 5
27 Sanna 4 Mannerberg 34 FIN-2220 SSP Matti Aaltio 1.29 5 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 5 5
33 Blue Hour Finngulf 36 FIN-9056 TPS Oskari Huiskala 1.20. (DNC) 4 DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 4 4
33 Lulu Dehler 35 FIN-11257 KaaVe Jouko Koskinen 1,27 (DNC) DNC DNC DNC DNC 4 DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 4 4
33 unknown Arcona 410 SWE-21 ASS Mats Koivisto 1.37 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 4 DNC 4 4
33 Simi III Swan 40 FIN-7444 TPS Mika Koskinen 1.28 4 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 4 4
37 Horison Facil 355 FIN-6355 SSP Mikko Karjainen 1.22 (DNC) 3 DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 3 3
37 Unknown J/92 SWE-120 HSF Mikko Ristimäki 1.23 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 3 DNC 3 3
37 Adele Andresson X-43 FIN-11757 RPS Seppo Merimaa 1.40 3 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 3 3
37 Madeline Dehler 34 FIN-11164 AUR Tiia Madekivi 1.17 (DNC) DNC 3 DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 3 3
37 Namaste Dufour 34 GBR-9662 KOS Jari Koivisto 1.24 (DNC) DNC DNC DNC DNC 3 DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 3 3
37 Pyydys Melges 24 FIN-214 TPS Mikko Hongell 1.27 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC 3 DNC DNC DNC DNC DNC 3 3
37 D Henderson 30 FIN-10398 DMSK Roger Orhman 1.36 (DNC) DNC DNC 3 DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 3 3
44 Sine Qua Non Morquito 85 FIN-9485 NPS Jari Erola 1.18 (DNC) DNC 2 DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 2 2
44 C'est la Vie Finngulf 41 FIN-9933 SP Pekka Valjus 1.35 (DNC) DNC DNC 2 DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 2 2
44 Fleur d'Ocean Hanse 370 FIN-11793 NPS Risto Nummiora 1.26 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 2 DNC 2 2
44 Calocci Diva 39 FIN-4538 TPS Kalle Sandelin 1.26 (DNC) 2 DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 2 2
44 Toy 6m FIN-44 IPS Oskari Heikkilä 1.19 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 2 DNC DNC DNC 2 2
44 Arosa Swan 42 FIN-11537 ASS Jan Gustafsson 1.26 (DNC) 2 DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 2 2
44 Pampula Dehler 36 JV FIN-9876 SP Jari Laapotti 1.29 (DNC) DNC DNC 2 DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 2 2
44 Marioosa Bavaria 37 CR S-17944 SP Sari VUori 1.17 (DNC) DNC DNC DNC 2 DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 2 2
52 Perfect Match Bavaria 42 Match FIN-11940 GK Harri Salo 1.35 1 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 1 1

LYS2 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 27, Scoring system: LYS Ranking
Rank Boat Class SailNo Club HelmName Rating PY1
1
PY2
1
PY3
C
KA1
1
KA2
C
MA1
1
MA2
2
SY1
1
SY2
2
MU1
1
MU2
2
OC1
1
OC2
2
Total Nett
1 Bice/GroupPro Oy Inferno 29 FIN-2891 TPS Juha Kataja 1.14 (DNC) DNC 11 DNC 6 DNC 11 DNC DNC DNC 3 DNC 1 32 32
2 Levikarikko H-vene FIN-847 TTPS Sakari Rinne 1.08 (DNC) DNC 10 DNC DNC DNC 9 DNC 6 DNC DNC DNC DNC 25 25
3 Ilona Tuulikki IW31 FIN-6313 TPS Ville Varjonen 1.08 (DNC) DNC 13 DNC DNC DNC 7 DNC DNC DNC DNC DNC DNC 20 20
4 Wesiiri Sunwind 30 FIN-7983 SP Janne Lempiäinen 1.15 (DNC) DNC DNC DNC 8 DNC 4 DNC DNC DNC DNC DNC 8 20 20
5 Puhuri H-Vene FIN-696 Kaave Santeri Vainio 1.08 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 13 DNC DNC DNC DNC DNC DNC 13 13
6 SunDay Elan 33 FIN-8094 MiVS Tomi Keskilä 1.13 (DNC) DNC 6 DNC DNC DNC 2 DNC DNC DNC DNC DNC 5 13 13
7 Ad Astra Comfortina 32 FIN-2939 VMT Ari Mikkola 1.14 (DNC) DNC 7 DNC DNC DNC 5 DNC DNC DNC DNC DNC DNC 12 12
8 La Monde Mia Guy 90S FIN-3213 GK Lars Gestranius 1.13 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 10 10 10
8 Big Nicci Finn 35 FIN-3284 Kaave Markku Konttinen 1.13 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 10 DNC DNC DNC DNC DNC DNC 10 10
10 Helena H-35 FIN-59 RPS Rainer Salo 1.13 (DNC) DNC 9 DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 9 9
11 2nd Hope Inferno 28 FIN-5964 KlyPS Anu Saarni 1.12 (DNC) DNC 8 DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 8 8
11 Blondi 2 Kansanvene FIN-349 KöyPS Tomi Grönberg 1.00 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 8 DNC DNC DNC DNC DNC DNC 8 8
13 Unknown J/24 SWE-4801 TPS Kalle Dahl 1.11 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 7 7 7
14 Morgan Guyline 95 HR FIN-6474 TPS Juho Hellman 1.14 (DNC) DNC DNC DNC 4 DNC 3 DNC DNC DNC DNC DNC DNC 7 7
15 Merith H-vene FIN-864 TPS Teppo Järä 1.08 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 6 DNC DNC 6 6
15 Unknown 606 SWE-449 GK Antti Ivaska 1.03 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 6 6 6
15 Xuxu Swab 36 FIN-9849 TPS Petri Kairamo 1,12 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 6 DNC DNC DNC DNC DNC DNC 6 6
18 Marinella Swan 37 FIN-383 TPS Juhani Elonhiemo 1.16 (DNC) DNC 5 DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 5 5
19 Cira Mach 1 (one off) FIN-2235 HUS Jukka Rantanen 1.15 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 4 4 4
19 Milou Hai 2000 FIN-2004 ASS Seppo Kaskimäki 1.08 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 4 DNC DNC DNC DNC 4 4
19 Vilda Mathilda Rhapsody 34 FIN-11766 ASS Anton Sandqvist 1.16 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 4 DNC DNC 4 4
22 606 606 FIN-81 TTPS Kia Kokkonen 1.03 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 3 DNC DNC DNC DNC 3 3
23 Qjubita Inferno 29 FIN-6468 PP Pertti Pilppula 1.14 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 2 DNC DNC DNC DNC DNC DNC 2 2
23 Gunilla unknonw FIN-7833 MK Marko Vuokola 1.00 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 2 DNC DNC DNC DNC 2 2
23 Barbo int 5m FIN-2 ASS Kari Koponen 1.05 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 2 DNC DNC 2 2
23 Elsa FinnFire 33 cr FIN-1798 Kaave Kari Kouvonen 1.15 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 2 DNC DNC DNC DNC DNC DNC 2 2
27 Nefer Nefer FE-83 FIN-3815 RVS Joonas Vasama 1.08 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 1 1 1

debug=true
doubleraces=lys1:3,lys2:0
placeholders=X21

PY1 - 1

TPS 13.6.2017 Pyytinkari LYS I
1.27 ->

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
1 Cetus X-402 FIN-5754 TPS Eino Lumme 1.28 1 13
2 Alda Swede 55 FIN-10481 TPS Juha-Pekka Vuorinen 1.28 2 11
3 Xanthippe Baltic 43 FIN-50260 HSK Tor Lundström 1.31 3 10
4 Favola Finngulf 29 FIN-11141 TPS Esa Lehto 1.35 4 9
5 Alerga Baltic 43 FIN-2714 HSK Topi Simola 1.30 5 8
6 Tempo Arcona 340 FIN-11452 TPS Eero Heino 1.29 6 7
7 Feex Elan 37 FIN-15652 TPS Paavo Koivisto 1.28 7 6
8 Sanna 4 Mannerberg 34 FIN-2220 SSP Matti Aaltio 1.29 8 5
9 Simi III Swan 40 FIN-7444 TPS Mika Koskinen 1.28 9 4
10 Adele Andresson X-43 FIN-11757 RPS Seppo Merimaa 1.40 10 3
11 Perfect Match Bavaria 42 Match FIN-11940 GK Harri Salo 1.35 DNF 1

PY2 - 1

Pyytinkari LYS 1.17 - 1.31

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
1 dat wor et X-332 FIN-7540 ASS Esa Mach 1.24 1 13
2 Prospect of Whitby IOR One-Off FIN-13001 TPS Hanno Narjus 1.26 2 11
3 Tuulikki Json 35 FIN-8546 GK Sami Kouvonen 1.25 3 10
4 Joyce X-332 FIN-11042 TPS Harri Koivula 1.24 4 9
5 Ree Dehler 34 FIN-11390 RPS Olli Kylänpää 1.27 5 8
6 Bestena Finngulf 37 FIN-8166 TPS Markku Stenman 1.23 6 7
7 Belle Amie Diva 39 FIN-3401 SP Aku Bragge 1.26 7 6
8 El Damiro Finngulf 26 FIN-5943 TPS Mauri Alanen 1.21 8 5
9 Blue Hour Finngulf 36 FIN-9056 TPS Oskari Huiskala 1.20. 9 4
10 Horison Facil 355 FIN-6355 SSP Mikko Karjainen 1.22 10 3
11 Calocci Diva 39 FIN-4538 TPS Kalle Sandelin 1.26 11 2
11 Arosa Swan 42 FIN-11537 ASS Jan Gustafsson 1.26 12 2

PY3 - C

13.6.2018 Pyytinkarin LYS II

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
1 Ilona Tuulikki IW31 FIN-6313 TPS Ville Varjonen 1.08 1 13
2 Bice/GroupPro Oy Inferno 29 FIN-2891 TPS Juha Kataja 1.14 2 11
3 Levikarikko H-vene FIN-847 TTPS Sakari Rinne 1.08 3 10
4 Helena H-35 FIN-59 RPS Rainer Salo 1.13 4 9
5 2nd Hope Inferno 28 FIN-5964 KlyPS Anu Saarni 1.12 5 8
6 Ad Astra Comfortina 32 FIN-2939 VMT Ari Mikkola 1.14 6 7
7 SunDay Elan 33 FIN-8094 MiVS Tomi Keskilä 1.13 7 6
8 Marinella Swan 37 FIN-383 TPS Juhani Elonhiemo 1.16 8 5
9 Still Nauhty Still 900 FIN-4646 TPS Esa Martin 1.17 9 4
10 Madeline Dehler 34 FIN-11164 AUR Tiia Madekivi 1.17 10 3
11 Sine Qua Non Morquito 85 FIN-9485 NPS Jari Erola 1.18 11 2

KA1 - 1

12.8.2017 Kasnäs Regatta LYS 1
SP tulokset

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
1 dat wor et X-332 FIN-7540 ASS Esa Mach 1.24 1 13
2 Amanda Grand Soleil 37B FIN-11529 SP Kari Suominen 1.28 2 11
3 Xilia II X-34 FIN-11534 HUS Leif Nordström 1.26 3 10
4 FinX XP 38 FIN-11850 TPS Timo Kairama 1.35 4 9
5 Iroquois 8mR FIN-12 ASS Hasse Karlsson 1.28 5 8
6 Jolie J92 SWE-120 HSF Markku Ristimäki 1.23 6 7
7 Eleanor Swan 43 S&S HR FIN-43013 LPS-DSF Teemu Penttilä 1.22 7 6
8 Ariel Finngulf 41 FIN-15001 SP Ilkka Juva 1.36 8 5
9 Tempo Arcona 340 FIN-11452 TPS Eero Heino 1.29 9 4
10 D Henderson 30 FIN-10398 DMSK Roger Orhman 1.36 10 3
11 C'est la Vie Finngulf 41 FIN-9933 SP Pekka Valjus 1.35 12 2
11 Pampula Dehler 36 JV FIN-9876 SP Jari Laapotti 1.29 11 2

KA2 - C



Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
1 Wesiiri Sunwind 30 FIN-7983 SP Janne Lempiäinen 1.15 1 8
2 Bice/GroupPro Oy Inferno 29 FIN-2891 TPS Juha Kataja 1.14 2 6
3 Capypso Contrast 362 FIN-6723 HUS Anders Kallström 1.20 3 5
4 Morgan Guyline 95 HR FIN-6474 TPS Juho Hellman 1.14 4 4
5 Still Nauhty Still 900 FIN-4646 TPS Esa Martin 1.17 5 3
6 Marioosa Bavaria 37 CR S-17944 SP Sari VUori 1.17 6 2

MA1 - 1

kaaven kisa

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
1 Windrose Dehler 34 FIN-9681 ASS Henrik Sandholm 1.25 1 12
2 dat wor et X-332 FIN-7540 ASS Esa Mach 1.24 2 10
3 Iroquois 8mR FIN-12 ASS Hasse Karlsson 1.28 3 9
4 Tuulikki Json 35 FIN-8546 GK Sami Kouvonen 1.25 4 8
5 Tempo Arcona 340 FIN-11452 TPS Eero Heino 1.29 5 7
6 Lapanen Luffe 37 FIN-6333 TPS Heikki Herranen 1.20 6 6
7 Ådan II Maxi 1000 FIN-9885 Kaave Ari Johansson 1.26 7 5
8 Lulu Dehler 35 FIN-11257 KaaVe Jouko Koskinen 1,27 8 4
9 Namaste Dufour 34 GBR-9662 KOS Jari Koivisto 1.24 9 3
10 Joyce X-332 FIN-11042 TPS Harri Koivula 1.24 10 2

MA2 - 2

märskar 2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
1 Puhuri H-Vene FIN-696 Kaave Santeri Vainio 1.08 1 13
2 Bice/GroupPro Oy Inferno 29 FIN-2891 TPS Juha Kataja 1.14 2 11
3 Big Nicci Finn 35 FIN-3284 Kaave Markku Konttinen 1.13 3 10
4 Levikarikko H-vene FIN-847 TTPS Sakari Rinne 1.08 4 9
5 Blondi 2 Kansanvene FIN-349 KöyPS Tomi Grönberg 1.00 5 8
6 Ilona Tuulikki IW31 FIN-6313 TPS Ville Varjonen 1.08 6 7
7 Xuxu Swab 36 FIN-9849 TPS Petri Kairamo 1,12 7 6
8 Ad Astra Comfortina 32 FIN-2939 VMT Ari Mikkola 1.14 8 5
9 Wesiiri Sunwind 30 FIN-7983 SP Janne Lempiäinen 1.15 9 4
10 Morgan Guyline 95 HR FIN-6474 TPS Juho Hellman 1.14 10 3
11 SunDay Elan 33 FIN-8094 MiVS Tomi Keskilä 1.13 12 2
11 Qjubita Inferno 29 FIN-6468 PP Pertti Pilppula 1.14 11 2
11 Elsa FinnFire 33 cr FIN-1798 Kaave Kari Kouvonen 1.15 13 2

SY1 - 1

syyskilpailut

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
1 dat wor et X-332 FIN-7540 ASS Esa Mach 1.24 1 6
2 FinX XP 38 FIN-11850 TPS Timo Kairama 1.35 2 4
3 Pyydys Melges 24 FIN-214 TPS Mikko Hongell 1.27 3 3
4 Iroquois 8mR FIN-12 ASS Hasse Karlsson 1.28 4 2

SY2 - 2 at fsdf

molemat yhdessä ei mene ok

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
1 Levikarikko H-vene FIN-847 TTPS Sakari Rinne 1.08 1 6
2 Milou Hai 2000 FIN-2004 ASS Seppo Kaskimäki 1.08 2 4
3 606 606 FIN-81 TTPS Kia Kokkonen 1.03 3 3
4 Gunilla unknonw FIN-7833 MK Marko Vuokola 1.00 4 2

MU1 - 1

ASS Mustfinnö LYS I

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
1 dat wor et X-332 FIN-7540 ASS Esa Mach 1.24 1 11
2 Windrose Dehler 34 FIN-9681 ASS Henrik Sandholm 1.25 2 9
3 FinX XP 38 FIN-11850 TPS Timo Kairama 1.35 3 8
4 Peridine X-102 FIN-19102 ASS Thomas Haclkin 1.19 4 7
5 Pimu Ridas 31 FIN-10358 NVK Mika Lahti 1.22 5 6
6 Iroquois 8mR FIN-12 ASS Hasse Karlsson 1.28 6 5
7 Still Nauhty Still 900 FIN-4646 TPS Esa Martin 1.17 7 4
8 Tempo Arcona 340 FIN-11452 TPS Eero Heino 1.29 8 3
9 Toy 6m FIN-44 IPS Oskari Heikkilä 1.19 9 2

MU2 - 2

molemat yhdessä ei mene ok

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
1 Merith H-vene FIN-864 TPS Teppo Järä 1.08 1 6
2 Vilda Mathilda Rhapsody 34 FIN-11766 ASS Anton Sandqvist 1.16 2 4
3 Bice/GroupPro Oy Inferno 29 FIN-2891 TPS Juha Kataja 1.14 3 3
4 Barbo int 5m FIN-2 ASS Kari Koponen 1.05 4 2

OC1 - 1

GK October Race30..9 - 1.10
xxxxx

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
1 Windrose Dehler 34 FIN-9681 ASS Henrik Sandholm 1.25 1 13
2 dat wor et X-332 FIN-7540 ASS Esa Mach 1.24 2 11
3 FinX XP 38 FIN-11850 TPS Timo Kairama 1.35 3 10
4 Iroquois 8mR FIN-12 ASS Hasse Karlsson 1.28 4 9
5 Senna Grand Soleil 45 FIN-11762 HSS Seppo Sjöroos 1.36 5 8
6 Tempo Arcona 340 FIN-11452 TPS Eero Heino 1.29 6 7
7 Still Nauhty Still 900 FIN-4646 TPS Esa Martin 1.17 7 6
8 Kaminami Rogers 10 M FIN-11565 TPS Antti Niiniranta 1.38 8 5
9 unknown Arcona 410 SWE-21 ASS Mats Koivisto 1.37 9 4
10 Unknown J/92 SWE-120 HSF Mikko Ristimäki 1.23 10 3
11 Fleur d'Ocean Hanse 370 FIN-11793 NPS Risto Nummiora 1.26 11 2

OC2 - 2

molemat yhdessä ei mene ok

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
1 La Monde Mia Guy 90S FIN-3213 GK Lars Gestranius 1.13 1 10
2 Wesiiri Sunwind 30 FIN-7983 SP Janne Lempiäinen 1.15 2 8
3 Unknown J/24 SWE-4801 TPS Kalle Dahl 1.11 3 7
4 Unknown 606 SWE-449 GK Antti Ivaska 1.03 4 6
5 SunDay Elan 33 FIN-8094 MiVS Tomi Keskilä 1.13 5 5
6 Cira Mach 1 (one off) FIN-2235 HUS Jukka Rantanen 1.15 6 4
7 Bice/GroupPro Oy Inferno 29 FIN-2891 TPS Juha Kataja 1.14 DNF 1
7 Nefer Nefer FE-83 FIN-3815 RVS Joonas Vasama 1.08 DNF 1



Sailwave Scoring Software 2.25.10
www.sailwave.com